Anna Chmiel

- O MNIE -

 

Jestem niezależną malarką, prowadzę małe studio w Krakowie. Tu ukończyłam Akademię Sztuk Pięknych na wydziale Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki.

Choć zawsze żyłam w mieście i dzieciństwo spędziłam na Górnym Śląsku, to sporo czasu spędzałam na wsi u babci. Kocham przyrodę, zarówno tą bardziej, jaki i mniej dziką. Morze, góry, lasy, jeziora, przechadzki pośród pól i sadów.
Obcowanie z naturą wywarło głęboki wpływ na to jak przeżywam świat i na moją wrażliwość. Porusza mnie piękno i harmonia natury, to poruszenie wywołuje chęć działania. Chce przełożyć to co widzę lub co czuję na język malarski.

Studia na wydziale konserwacji wpłynęły na mój stosunek do materii malarskiej. Tu mogę powiedzieć o sobie, że jestem profesjonalistką. Przykładam dużą wagę do stosowanych materiałów i technik. Czerpię wiedzę z rozmaitych źródeł, od starych traktatów, poprzez fachowe artykuły, fora internetowe po filmy o pracy innych twórców. Sama rownież eksperymentuję - to moja pasja. 

Od dziecka lubiłam stare książki, przedmioty dawne, receptury i przepisy, niczym zaklęcia. To wszystko odnalazłam w technikach dawnych i współczesnych mistrzów malarstwa. Interesuje mnie twórcze zestawienie starych technik z nowymi formami, estetyką ,możliwościami technologicznymi i materiałami. W sztuce szukam głębokiej refleksji, zaangażowania i maestrii. Ważna też jest tajemnica, umiejętność operowania symbolami i archetypami by dotrzeć do podświadomości odbiorcy. Lubię być zaskakiwana, kiedy patrzę na czyjąś pracę i nie jestem pewna, lub nie wiem jak została wykonana - czuję się żywo zaintrygowana i zaangażowana. Mam nadzieję, że niektóre spośród moich prac wzbudzają takie uczucia.

Duży wpływ ma na mnie zarówno sztuka zachodnia jak i daleki wschód, zwłaszcza Japonia. Pragnę uchwycić moment - poprzez zestawienie ze sobą kolorów, linii, plam i kształtów. Oddać wyjątkowość miejsca, spojrzenia czy gestu. Oddać nadzieję, obawy, pytania... 

Poza sztuką wizualną kocham muzykę, jest ona dla mnie nieustannym źródłem inspiracji i refleksji. Dźwięki z różnych stron świata, teksty piosenek, sposób wykonania. Moim marzeniem jest zrobić kiedyś serię obrazów poświęconych ulubionym utworom muzycznym.

Poprzez sztukę buduję poczucie wolności i samowystarczalności - tożsamość. To przestrzeń w której bez ograniczeń mogą być taka jak chcę, jeśli tylko się odważę.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

EDUCATION

The Academy of Fine Arts in Cracow, Poland
Degree of Master of Conservation and Restoration of Works of arts

EXPERIENCE

- 2006 - till now -
My own studio in Cracow. Painting, graphic design, drawing and other forms;)

- 2007 - till now
Regular cooperation in fine art conservation with Dominican Monastery in Cracow (founded 1222 y.)