Anna Chmiel

- O MNIE -

 

Jestem malarką, prowadzę małe studio w Krakowie. Tu ukończyłam Akademię Sztuk Pięknych na wydziale Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki.W sztuce szukam głębokiej refleksji, zaangażowania i maestrii. Życie jest dla mnie tajemnicą, malarstwo daje mi narzędzia by ją zgłębiać.
Odkąd sięgnę pamięcią obcowanie z naturą głęboko na mnie wpływa. Porusza mnie piękno i harmonia przyrody i najczęściej ten impuls wywołuje potrzebę tworzenia. Staram się przełożyć to co widzę i co czuję na język malarski.
Wierzę, że głębokie wpatrywanie i wsłuchiwanie się w naturę ma sens. Dlatego wciąż wracam do pejzażu i malarstwa plenerowego. W obliczu zanikania dzikiej natury, kurczenia się lasów, łąk, wymierania licznych gatunków zwierząt, artysta nie może pozostawać obojętny.
Duży wpływ ma na mnie zarówno sztuka zachodnia jak i daleki wschód. Japońskie, tradycyjne podejście do natury i estetyki zbiegiem czasu staje mi się coraz bliższe. 

W malarstwie akwarelą i tuszem pragnę uchwycić moment - poprzez zestawienie ze sobą kolorów, linii, plam i kształtów. Oddać wyjątkowość miejsca, pory roku, dnia, zastanego światła, miękkość liści, pełnie natury. W wyniku tych starań czasem powstają realistyczne studia natury, innym razem ujęcia skoncentrowane głównie na zestawieniu kolorów, przenikaniu się akwarel z teksturą papieru. To drugie pociąga mnie najbardziej. Brak dosłowności, dopuszczenie intuicji, ruch. Lubię kiedy moje prace pozostawiają widzowi miejsce na refleksje i zabawę z wyobraźnią. 
W pracy z olejem jest inaczej. Zawsze lubiłam stare rzeczy: książki, fotografie, dawne receptury i przepisy, jakby miały w sobie zaklętą moc. To wszystko odnalazłam w technikach dawnych mistrzów i zawsze szukam u współczesnych malarzy. 
Dlatego sama wracam do starych technik malarskich, sprawdzam je i chętnie porównuje z nowymi. Sama materia malarska jest już ogromnym źródłem inspiracji. 

Poza sztukami wizualnymi kocham muzykę. Dźwięki z różnych stron świata, teksty piosenek, sposób wykonania, a wreszcie fieldrecording, wszystko to pomaga mi zanurzyć się głębiej w siebie, kulturę i naturę jaka mnie otacza. 
Poprzez percepcje i uprawianie sztuki, buduję poczucie wolności i samowystarczalności - tożsamość. To przestrzeń, w której nieustannie mogę się uczyć i rozwijać.

Anna Chmiel.

 

 

O artystce.

Dotarliśmy do czasów w których obraz stał się tak dominujący, że marudzimy o „cywilizacji obrazka” zastępującej „cywilizację słowa”. Żyjemy w technologicznej mgławicy obrazów i poszukujemy znów czystego widzenia, czystego powietrza, nieskażonego wrażenia… 

Ania Chmiel rozwijała swoje marzenie o malarstwie wykonując żmudną i pieczołowitą pracę konserwatora zabytków. To właściwie bardzo podobne do terminowania w szkole mistrza, w dawnych wiekach. Ratowanie obrazów przez zniszczeniem, w przypadku Chmiel, przerodziło się we własną i unikalną sztukę. Jej akwarele można by nazwać medytacyjnymi, ale przecież nie trzeba niczego nazywać. Lepiej czuć jak pachnie dzika przyroda, patrzeć jak pod wpływem wiatru i mgły ożywają drzewa - bo przebywanie blisko nieskażonej natury przynosi uspokojenie. Wybór tych medytacyjnych widzeń stanowi perfekcyjnie skomponowaną całość, której forma zaciekawia swoją prostotą i pomysłem. Warto się zaprzyjaźnić z tymi nastrojami, powietrzem, zjawiskami natury uchwyconymi w tak delikatny i subtelny sposób. 

W malarstwie olejnym dostrzeżemy inną tendencję. Fantazje i alegorie, gry i perspektywy inspirowane są malarstwem dawnych mistrzów, a kluczem są tu być może kobiece postacie i zwierzęta. Jeśli tylko uda nam się otworzyć, przewietrzyć wyobraźnię, będziemy w stanie uchwycić fascynującą historię przemiany kobiecej osobowości. A obrazy Anny Chmiel objaśnią jak i czym mamy się dzisiaj ratować, by przetrwać i wzrastać.

 

Mateusz Moczulski

poeta, scenarzysta

 

EDUCATION

The Academy of Fine Arts in Cracow, Poland
Degree of Master of Conservation and Restoration of Works of arts
 

EXPERIENCE

- 2006 - till now -
My own studio in Cracow. Painting, graphic design, drawing and other forms;)

- 2007 - till now
Regular cooperation in fine art conservation with Dominican Monastery in Cracow (founded 1222 y.)

- 2016 -
Solo show in Kraków Poland

- 2017 -
Solo show in Jaworzno Polan

Group exhibition in Warsaw " Studio Art and Passion".

- 2018 -
Show with Małgorzata Sajkiewicz , Kielce Sklep ze Sztuka Gallery.
Group exhibition,  Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha
Show with Małgorzata Sajkiewicz , Galeria Trzecie Oko

- 2019 -
Group exhibition,  Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha  "Paths between; 5 yers of japanese painting in Manggha Muzeum"

Solo exhibition ,Two Drops, Kraków "Flow czyli przepływ"